wino zrodzone z pasji

partner center to 3 dekady pasji i doświadczenia

o nas

 

W dniu wczorajszym zainicjowaliśmy wspólnie z restauracją SPOT fantastyczne spotkanie wyjątkowych, unikatowych win z włoskiego regionu Emilia-Romagna. Obecni goście zachwycali się rustykalną energią La Stoppy oraz samą Eleną Panteloni, która z dużą charyzmą i pasją opowiadała o winach ale także o codziennej pracy w winnicy oraz o swoich priorytetach w produkcji od kilkudziesięciu lat najwyższej jakości win organicznych certyfikowanych przez Ente Suolo e Salute.

La Stoppa to posiadłość, której winnice rozciągające się wzdłuż doliny Trebbiola, w prowincji Piacenza. Obecnie firma zajmuje 58 ha z czego 28ha to las z dominującym dębem, kasztanowcem oraz drzewem świętojański, zaś 30ha to winnice, które na przestrzeni lat przeszły dużą metamorfozę. Ponad sto lat temu, jej poprzedni właściciel, Ageno sadził głównie winorośle odmian francuskich, jednak w 1973 r. Stoppa została kupiona przez rodzinę Pantaleoni, która w krótkim czasie racjonalizowała rośliny i odnowiła piwnicę. Naturalnie niskie plony, ze względu na średnią wieku winorośli i dość słabą glebę pozwalają na uzyskanie win unikalnych. Dziś w La Stoppa produkuje się kilka etykiet, niektóre pochodzą z rodzimych winogron inne z odmian powszechnych. Jednak należy podkreślić, że La Stoppa wytwarza się autentyczne, osobliwe wina, silnie powiązane z terroir.

Wszyscy zgromadzeni goście docenili pełnię i owocowość win ale także nieoczywistą ich witalność. Dominujące aromaty dojrzałych ciemnych owoców Macchiona zachwyciły meską publiczność natomiast dzikie nuty Tebiollo Rosso podbite soczystymi malinami to faworyt damskiej części sali.

 

 

powrot

nasze smaki

 

wina najwyższej klasy

 

cudzy
kanał sprzedaży

horeca